NBR Equipment UD-3-101410-60LR 60" W x 21.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UD-3-101410-60LR
MPN:
UD-3-101410-60LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UD-3-101410-60LR underbar sink unit is 60" wide, 21.25" deep, and 32.5" high with three 10" x 14" x 10" bowls, ribbed drainboards, 3" backsplash, and deck-mount faucet holes.
  • Includes basket drains and overflow pipes
  • 300 series stainless steel for durability
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 60" wide three-compartment sink
  • Left and right ribbed drainboards
  • 10" x 14" bowls for washing
Weight78.3 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 22.8 15.7
Weight78.3 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 22.8 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster