NBR Equipment UD-4-101410-48 48" W x 21.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UD-4-101410-48
MPN:
UD-4-101410-48
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UD-4-101410-48 stainless steel sink measures 48" W x 21.25" D x 32.5" H with three 10" x 14" x 10" compartments, a 3" backsplash, and marine edge.
  • Includes basket drains and removable standpipes
  • 3" backsplash protects walls from splashes
  • 48" W stainless steel construction ensures durability
  • 10" x 14" bowls optimize workspace
  • Three compartments allow for efficient prep and wash
Weight77 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsWithout Drainboards
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 22.8 15.7
Weight77 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth21.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
DrainboardsWithout Drainboards
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 22.8 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster