NBR Equipment UW-2-101410-36R 36" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-2-101410-36R
MPN:
UW-2-101410-36R
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment's UW-2-101410-36R underbar sink unit measures 36" W x 18.25" D x 32.5" H. It has three stainless steel compartments, a right ribbed drainboard, 10" x 14" bowls, a 3" backsplash, and NSF certification for commercial use.
  • Includes 1-7/8" drains with overflow pipes
  • 300 series stainless steel for durability
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 36" W x 18.25" D compact footprint
  • Right ribbed drainboard for water control
  • Three 10" x 14" compartments for prep
Weight46 LBS
Height32.5 (H)
Width36 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions37.6 19.7 15.7
Weight46 LBS
Height32.5 (H)
Width36 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions37.6 19.7 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink