NBR Equipment UW-2-101410-48R 48" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-2-101410-48R
MPN:
UW-2-101410-48R
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UW-2-101410-48R underbar sink unit, 48" W x 18.25" D x 32.5" H, has three 10" x 14" compartments, a right drainboard, 3" backsplash, and durable 300 series stainless steel for NSF-certified bar use.
  • 1-7/8" drains with overflow pipes
  • 18/300 stainless steel for corrosion resistance
  • Adjustable plastic feet for leveling
  • 48" W x 18.25" D for tight spaces
  • Right ribbed drainboard for dish staging
  • Three 10" x 14" compartments for quick wash
Weight72 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
Weight72 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Quantum WR63-2130GY-5 30" W x 21" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress EMP3500 Black Two-Roll Standard Dispenser for Bath Tissue
Pro IconFree shipping
Rosseto SM119 14" Dia. x 1.5" H Stainless Steel Hexagonal Textured Small Honeycomb Tray
Advance Tabco EG-244 25" H Galvanized Base Equipment Stand