NBR Equipment UW-3-101410-48L 48" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-48L
MPN:
UW-3-101410-48L
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UW-3-101410-48L stainless steel three-compartment sink measures 48" W x 18.25" D x 32.5" H. It features three 10" x 14" x 10" bowls, a left ribbed drainboard, a 3" backsplash, and a marine edge for durability.
  • Includes 1-7/8" drains with overflow
  • 18/300 series stainless top, front, ends & legs
  • NSF certified for foodservice use
  • 48" slim-line stainless steel
  • Left ribbed drainboard for drainage
  • Three 10" x 14" x 10" compartments
Weight68 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
Weight68 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
DrainboardsDrainboards on Left
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink