NBR Equipment UW-3-101410-48R 48" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-48R
MPN:
UW-3-101410-48R
zoom
Commercial design services
NBR Equipment UW-3-101410-48R underbar sink unit measures 48" W x 18.25" D x 32.5" H with three 10" x 14" x 10" compartments, a right ribbed drainboard, and stainless steel apron.
  • Adjustable plastic feet allow level installation
  • 300 Series stainless steel resists corrosion
  • Premium three-compartment stainless sink benefits workflow
  • Right ribbed drainboard enables drainage
  • 48" W x 18.25" D footprint saves space
Weight68 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
Weight68 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Winholt AL-1808BP-XB-5PU 8 Trays Aluminum Full Height End Loading Mobile Pan Rack
Pro IconFree shipping
Bakers Pride MGC-100 Plastic Coated Stainless Steel Gas Connector Hose
Anchor 14183 2 Oz. Clear Shot Glass
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster