NBR Equipment UW-3-101410-60L 60" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-60L
MPN:
UW-3-101410-60L
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment uw-3-101410-60L slim-line underbar sink features three 10" x 14" compartments and a left ribbed drainboard in a 60" x 18.25" x 32.5" stainless steel unit.
  • Includes 1-7/8" drains and overflow pipes
  • Adjustable plastic bullet feet
  • NSF certified for commercial use
  • 60" wide stainless steel
  • Left ribbed drainboard for draining
  • Three 10" x 14" compartments
Weight81 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 19.7 15.7
Weight81 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
DrainboardsDrainboards on Left
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate
Thunder Group 1101TP 1 Oz. Melamine Peacock Sauce Dish
Atosa W0402573 (4) Clips Additional Shelf
Piper Products SCB-10-88 10" Stainless Cutting Board
National Public Seating MSTB12 30" W x 145" D x 29" H 14 Gauge Steel Mobile Cafeteria Table with Benches
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster