NBR Equipment UW-3-101410-60LR 60" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-60LR
MPN:
UW-3-101410-60LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Streamline bar prep with the UW-3-101410-60LR, a 60" stainless steel underbar sink with three 10" x 14" x 10" compartments and ribbed drainboards.
  • Includes 1-7/8" drains with overflow pipes
  • 18/300 series stainless steel for corrosion resistance
  • NSF
  • 60" W x 18.25" D x 32.5" H compact footprint
  • Left and right ribbed drainboards for water clearance
  • Three 10" x 14" x 10" deep compartments
Weight81 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 19.7 15.7
Weight81 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink