NBR Equipment UW-3-101410-60R 60" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-60R
MPN:
UW-3-101410-60R
zoom
Commercial design services
Built for busy bars, the NBR Equipment UW-3-101410-60R underbar sink has three 10" x 14" compartments and a right ribbed drainboard in a 60" x 18.25" x 32.5" stainless steel frame.
  • Adjustable plastic bullet feet
  • 18/300 series top and legs
  • Includes 1-7/8" drains and overflow pipes
  • 60" wide stainless steel
  • Right ribbed drainboard
  • Three 10" x 14" compartments
Weight81 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 19.7 15.7
Weight81 LBS
Height32.5 (H)
Width60 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions61.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster