NBR Equipment UW-3-101410-72LR 72" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-72LR
MPN:
UW-3-101410-72LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UW-3-101410-72LR slim-line underbar sink unit measures 72" W x 18.25" D x 32.5" H. It has three 10" x 14" x 10" compartments, ribbed drainboards, and a 3" backsplash.
  • Adjustable feet
  • 300 series stainless steel ensures corrosion resistance
  • 72" W x 18.25" D x 32.5" H compact footprint fits tight spaces
  • Ribbed drainboards simplify drainage and prep flow
  • Three 10" x 14" x 10" compartments enable multi-tasking
Weight88 LBS
Height32.5 (H)
Width72 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions73.6 19.7 15.7
Weight88 LBS
Height32.5 (H)
Width72 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions73.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Advance Tabco DTS-S70-84L 83" W x 44" H x 30" D 16 Gauge Stainless Steel Legs Straight-Soil Dishtable
Pro IconFree shipping
picture
Yanco PK-314 14" W Grey Porcelain Oval Yanco Peacock Plate
Pro IconFree shipping
Thunder Group IRWK002 16" Dia. Heavy Duty Iron Taiwan Wok
MVP Group 01-P101 Aluminum Primo Wire Whip for Primo PM-10 Mixer
American Metalcraft MCP6BK 6" Dia. Matte Black Round Melamine Coupe Plate
Quantum WR12-103CO 36" W x 18" D x 74" H Overall Size Chrome Plated Finish Bin Wire Shelving System
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster