NBR Equipment UW-3-101410-96LR 96" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-3-101410-96LR
MPN:
UW-3-101410-96LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment's UW-3-101410-96LR stainless steel underbar sink has three 10" x 14" x 10" compartments and ribbed drainboards for efficient washing.
  • Includes 1-3/4" drains with overflow pipes SP-75
  • 18/300 series stainless steel for corrosion resistance
  • NSF
  • 96" W x 18.25" D compact for tight bars
  • Left and right ribbed drainboards for drying
  • Three 10" x 14" x 10" compartments for washing
Weight93 LBS
Height32.5 (H)
Width96 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions97.6 19.7 15.7
Weight93 LBS
Height32.5 (H)
Width96 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions97.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
Related products
picture
Waring WFP16S27 15/32" Dicing Grid
Pro IconFree shipping
More from NBR Equipment
picture
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
Pro IconFree shipping
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster