NBR Equipment UW-4-101410-84LR 84" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (4) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-4-101410-84LR
MPN:
UW-4-101410-84LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle high-volume bar service efficiently: this 84" wide, 32.5" high underbar sink has four 10" x 14" compartments, ribbed drainboards, and a 3" backsplash.
  • Includes 1-7/8" drains with overflow pipes
  • 300 series stainless resists corrosion
  • NSF certified for commercial use
  • 84" width fits compact backbar spaces
  • Left and right drainboards speed cleanup
  • Four 10" x 14" compartments for prep
Weight89 LBS
Height32.5 (H)
Width84 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(4)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions85.6 19.7 15.7
Weight89 LBS
Height32.5 (H)
Width84 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(4)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions85.6 19.7 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster