Royal Range RD100-36-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Turbo Griddle - 60,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-36-LP
MPN:
RD100-36
Commercial design services
Royal Range RD100-36-LP offers a 36" stainless turbo griddle with infrared burners, 1" steel plate, 3" grease trough, 60,000 BTU, thermostatic controls, certifications, welded frame, and 4" legs. Made in USA for commercial use.
  • Stainless steel finish resists corrosion
  • Thermostat with stable controls
  • 36" countertop fits busy kitchens
  • 60,000 BTU burners for fast heat-up
  • 3" grease trough for easy cleaning
  • 1" steel plate ensures uniform searing
Weight395 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight395 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"