Royal Range RD100-36-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Turbo Griddle - 60,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-36-NG
MPN:
RD100-36
Commercial design services
Royal Range RD100-36-NG offers a 36" stainless cooking surface, 1" polished griddle plate, infrared burners, 60,000 BTU output, thermostatic controls, grease trough, welded frame, CSA listed, made in USA.
  • Stainless steel exterior with welded frame
  • 3" grease trough for waste removal
  • Thermostatic controls with electric ignition
  • 60,000 BTU burners for fast heat
  • 1" steel griddle plate for heat retention
  • 36" W x 24" D cooking surface
Weight395 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight395 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"