Royal Range RD100-60-LP 60" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Turbo Griddle - 100,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-60-LP
MPN:
RD100-60
Commercial design services
Royal Range RD100-60-LP offers a 60" stainless turbo griddle with 1" steel plate, 3" grease trough, 100,000 BTU infrared burners, thermostatic controls, electric ignition, welded frame, cCSAus, CSA certification, made in USA.
  • Stainless steel frame and exterior
  • 3" grease trough for waste control
  • Thermostatic controls with ignition
  • 100,000 BTU infrared burners
  • 60" wide countertop maximizes cook area
  • 1" steel griddle plate for even heat
Weight657 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU100,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight657 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU100,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"