Royal Range RD100-60-NG 60" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Turbo Griddle - 100,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-60-NG
MPN:
RD100-60
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RD100-60-NG offers a 60" stainless steel turbo griddle with a 1" smooth plate, infrared burners, thermostatic controls, 100,000 BTU output, welded frame, cCSAus/CSA certifications, made in USA.
  • Stainless steel front, sides, back, belly bar
  • Thermostat with five solid-state controls
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • 100,000 BTU turbo natural gas power
  • 1" polished steel griddle plate thickness
  • 60" W x 24" D cooking surface capacity
Weight657 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Depth33.63 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU100,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight657 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Depth33.63 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU100,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"