Royal Range RD100-84-LP 84" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Turbo Griddle - 140,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-84-LP
MPN:
RD100-84
Commercial design services
Royal Range RD100-84-LP offers high-output cooking with a 1" steel griddle, infrared burners, seven thermostatic controls, and a 3" grease trough.
  • All-welded frame, 4" stainless steel legs
  • Seven thermostatic controls, ignition
  • 84" stainless steel countertop griddle, 84" cooking surface
  • Infrared burners, 140,000 BTU
  • 1" smooth steel plate, 3" grease trough
Weight905 LBS
Height17 (H)
Width84 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU140,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight905 LBS
Height17 (H)
Width84 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU140,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"