Royal Range RD100-84-NG 84" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Turbo Griddle - 140,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-84-NG
MPN:
RD100-84
Commercial design services
Royal Range RD100-84-NG offers 84" polished steel cooking surface, 1" thick griddle plate, 3" grease trough, infrared burners, seven thermostatic controls, CSA certification, and durable stainless steel frame.
  • All-welded frame, stainless legs, USA
  • Seven thermostatic controls with ignition
  • cCSAus & CSA sanitation compliant
  • 84" stainless steel griddle
  • Infrared burners, 140,000 BTU
  • 1" polished steel plate, 3" grease trough
Weight905 LBS
Height17 (H)
Width84 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU140,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight905 LBS
Height17 (H)
Width84 (W)
Plate Thickness1"