Royal Range RD80-24-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 64,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD80-24-LP
MPN:
RD80-24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume breakfast and short-order stations with the royal range rd80-24-lp stainless steel griddle, featuring a 24" steel plate and 64,000 BTU for quick, consistent searing.
  • 3" grease trough for efficient handling
  • Stainless steel frame for durability
  • Countertop design, made in USA for commercial use
  • 64,000 BTU cooking power
  • Thermostat controls for precise temperature
  • 1" polished steel griddle for even heat
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth33.63 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth33.63 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Rosseto SK049 6 L. Stainless Steel Round Diamond Multi-Chef Chafer
Pro IconFree shipping
picture
Hatco HWBRT-4QT (1) 4 Qt. Stainless Steel Round Drop-In Heated Well - 500 Watts
Pro IconFree shipping
Chef Master 90077 1.0 L Chef-Master Whipped Cream Dispenser
American Metalcraft JCOV6 Juice Dispenser Cover Stainless Steel
Robot Coupe 28181W 9/16" x 9/16" x 3/16" Mozzarella Dicing Kit