Royal Range RD80-24-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 64,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD80-24-NG
MPN:
RD80-24
Commercial design services
Royal Range RD80-24-NG stainless steel griddle offers 64,000 BTU and a 24" x 24" cooking surface with a 1" steel plate and 3" grease trough for heat transfer and grease management.
  • 3" grease trough for efficient waste management
  • Stainless steel frame for durability and hygiene
  • 64,000 BTU natural gas for fast recovery
  • Solid-state thermostat controls for precise cooking
  • 1" polished steel griddle for even heat
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"