Royal Range RD80-72-LP 72" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 192,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD80-72-LP
MPN:
RD80-72
Commercial design services
Royal Range RD80-72-LP offers a 72" stainless steel griddle with a 1" polished steel plate and 3" grease trough. Thermostatic controls ensure precise temperature across six zones. cCSAus and CSA-Sanitation listed for compliance.
  • 3" grease trough, welded frame
  • Six thermostatic zone controls
  • Made in USA, adjustable 4" legs
  • 72" stainless steel countertop griddle
  • 192,000 BTU liquid propane cooking
  • 1" polished steel plate for even heat
Weight786 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU192,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight786 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"