Royal Range RD80-72-NG 72" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 192,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD80-72-NG
MPN:
RD80-72
Commercial design services
Handle peak service with the royal range RD80-72-NG 72" stainless steel griddle, delivering 192,000 BTU across a 1" thick polished plate with a 3" grease trough.
  • All-welded frame with adjustable feet
  • 192,000 BTU natural gas power
  • CSA and CSA-Sanitation compliant
  • 72" stainless steel countertop griddle
  • Six thermostat controls for precise heat
  • 1" polished steel plate with 3" grease trough
Weight786 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU192,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight786 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU192,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle