Royal Range RD85-48-SAE-LP 48" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 128,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-48-SAE-LP
MPN:
RD85-48-SAE
Commercial design services
Royal Range RD85-48-SAE-LP offers heavy-duty griddle performance with a 1" steel plate, thermostatic controls, safety pilot, electric ignition, 128,000 BTU, and 4" adjustable legs.
  • 3" grease trough, welded frame
  • Stainless steel front, sides, back, belly bar
  • Countertop propane design, made in USA
  • 48" polished steel griddle, 1" thick
  • Thermostat solid-state controls
  • 128,000 BTU high-output capacity
Weight539 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU128,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight539 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU128,000 BTU