Royal Range RD85-48-SAE-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 128,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-48-SAE-NG
MPN:
RD85-48-SAE
Commercial design services
Built for high-volume service, the Royal Range RD85-48-SAE-NG griddle offers consistent heat on a 48" smooth steel surface with a 1" thick plate and 3" grease trough.
  • 3" grease trough for easy maintenance
  • Thermostatic controls for precise cooking
  • CSA and CSA-Sanitation compliant, Made in USA
  • Commercial 48" stainless steel griddle
  • 128,000 BTU natural gas for high output
  • 1" smooth steel plate for even heat
Weight539 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU128,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight539 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU128,000 BTU