Royal Range RD85-72-SAE-LP 72" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 192,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-72-SAE-LP
MPN:
RD85-72-SAE
Commercial design services
Royal Range RD85-72-SAE-LP offers a 72" stainless steel griddle with a 1" plate, six thermostatic controls, 192,000 BTU, safety pilot, welded construction, and CSA certifications.
  • Thermostat controls for precise heat
  • 3" grease trough simplifies management
  • Stainless steel exterior resists corrosion
  • 192,000 BTU for high-volume service
  • 72" wide surface maximizes throughput
  • 1" steel griddle plate for even searing
Plate Thickness1"
Plate Thickness1"
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"