Royal Range RD85-72-SAE-NG 72" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 192,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-72-SAE-NG
MPN:
RD85-72-SAE
Commercial design services
Built for steady service, the Royal Range RD85-72-SAE-NG 72" stainless steel griddle delivers 192,000 BTU and a 1" polished steel plate for consistent heat.
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • Stainless steel front, sides, and frame
  • Made in USA with adjustable 4" legs
  • 192,000 BTU output for high-volume cooking
  • Thermostat with solid state controls
  • 72" smooth steel griddle plate, 1" thick
Plate Thickness1"
Plate Thickness1"
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"