Royal Range RDR-2G48-CC-NG 60" W Stainless Steel 2 Open Burners, 1 Griddle, and 2 Convection Ovens Natural Gas Restaurant Range - 200,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-2G48-CC-NG
MPN:
RDR-2G48-CC
Commercial design services
  • Manual controls for precise temperature management
  • Two convection ovens for high throughput
  • Meets CSA and NSF sanitation standards
  • 200,000 BTU total output capacity
  • 48" griddle with .750" thick plate
  • 60" stainless steel cooking width
Weight1245 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU200,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1245 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU200,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"