Royal Range RDR-4G36-C-LP 60" W Stainless Steel 4 Open Burners, 1 Griddle, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Liquid Propane Restaurant Range - 245,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G36-C-LP
MPN:
RDR-4G36-C
Commercial design services
Handle high-volume service with the royal range rdr-4g36-c-lp, a 60" stainless steel range with four 30,000 BTU burners, a 36" griddle, one standard oven, and one convection oven.
  • Convection plus standard oven enhance menu flexibility
  • 60" stainless steel front and sides ensure durability
  • 36" griddle with .750" plate ensures even searing
  • Four 30,000 BTU burners speed high-heat cooking
Weight1185 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU245,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1185 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU245,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"