Royal Range RDR-4G36-C-NG 60" W Stainless Steel 4 Open Burners, 1 Griddle, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Natural Gas Restaurant Range - 245,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G36-C-NG
MPN:
RDR-4G36-C
Commercial design services
Royal Range RDR-4G36-C-NG offers 4 burners, a 36" griddle (.750" plate), convection and standard ovens. Stainless steel build, manual controls, NSF and CSA certifications ensure durability and compliance.
  • Stainless steel front, sides, frame
  • One convection oven, one standard oven
  • NSF, cCSAus, CSA-Sanitation certified
  • 245,000 BTU output for high-demand
  • 36" griddle with .750" thick plate
  • Four 30,000 BTU lift-off burners
Weight1185 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU245,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1185 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU245,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"