Royal Range RDR-4G48-CC-NG 72" W 4 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 255,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G48-CC-NG
MPN:
RDR-4G48-CC
Commercial design services
Handle high-volume service with a durable 72" royal range gas range delivering 255,000 BTU. It features four 30,000 BTU burners and a 48" griddle.
  • Dual convection ovens with safety valve
  • Stainless steel front, sides, welded frame
  • CSA and NSF certified, made in USA
  • 72" wide, 4-burner natural gas
  • 255,000 BTU total output
  • 48" griddle with 3/4" thick plate
Weight1380 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU255,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1380 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU255,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"