Royal Range RDR-4G48-CC-LP 72" W 4 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 255,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G48-CC-LP
MPN:
RDR-4G48-CC
Commercial design services
Maximize kitchen efficiency with the Royal Range RDR-4G48-CC-LP, a 72" gas range offering 255,000 BTU, stainless steel build, two convection ovens, four burners, and a 48" griddle plate for reliable restaurant performance.
  • Stainless steel front, sides, welded frame
  • Dual convection ovens with safety valve
  • 255,000 BTU output for high-volume cooking
  • 48" griddle with 3/4" plate for even searing
  • Four 30,000 BTU lift-off burners for fast recovery
Weight1380 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU255,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1380 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU255,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"