Royal Range RDR-4G48-NG 72" W 4 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 270,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G48-NG
MPN:
RDR-4G48
Commercial design services
Built for continuous service, the royal range rdr-4g48-ng delivers 270,000 BTU from four 30,000 BTU burners and a 48" griddle with a thick grill plate for consistent heat.
  • (2) standard ovens with safety valve
  • Stainless steel front and sides
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 270,000 BTU output capacity
  • 48" griddle with 3/4" thick plate
  • 72" cooking surface for high volume
Weight1255 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
TopGriddles
Total BTU270,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1255 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
TopGriddles
Total BTU270,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"