Royal Range RDR-4G48-LP 72" W 4 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 270,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G48-LP
MPN:
RDR-4G48
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range RDR-4G48-LP 72" restaurant range features four 30,000 BTU burners, a 48" griddle, and two ovens for heavy workloads.
  • All-stainless steel front, sides, and welded frame for durability
  • 72" wide 4-burner liquid propane range for high-volume kitchens
  • 48" griddle with 3/4" thick plate for even searing
  • 270,000 BTU total output for rapid heat-up
Weight1255 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
TopGriddles
Total BTU270,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1255 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
TopGriddles
Total BTU270,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"