Royal Range RDR-6G24-C-LP 60" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Liquid Propane Restaurant Range - 285,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-6G24-C-LP
MPN:
RDR-6G24-C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RDR-6G24-C-LP 60" stainless steel range has six 30,000 BTU burners, a 24" griddle, one standard oven, and one convection oven, providing 285,000 BTU for heavy-duty cooking.
  • Stainless steel front, sides, valve cover
  • Manual controls for field serviceability
  • Includes convection and standard ovens
  • 285,000 BTU total commercial output
  • 24" griddle with .750" thick plate
  • Six 30,000 BTU lift-off open burners
Weight1160 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1160 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"