Royal Range RDR-6G24-C-NG 60" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Natural Gas Restaurant Range - 285,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-6G24-C-NG
MPN:
RDR-6G24-C
Commercial design services
Royal Range RDR-6G24-C-NG 60" stainless steel range features six 30,000 BTU burners, a 24" griddle, a standard oven, and a convection oven.
  • Manual controls for easy operation
  • Separate convection and standard ovens for flexible baking
  • 60" stainless steel commercial range
  • 24" griddle with .750" plate for even searing
  • Six 30,000 BTU burners for high-output cooking
Weight1160 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1160 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"