Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDSAC-60-D-LP
MPN:
RDSAC-60-D
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Royal Range RDSAC-60-D delivers 150,000 BTU across a 60" smooth steel griddle for consistent searing.
  • Solid-state controls for precise temp
  • Stainless steel for easy sanitation
  • Made in USA with welded frame
  • 150,000 BTU cooking capacity
  • 1" steel plate for even heat
  • 60" griddle for large service
Weight760 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU150,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight760 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Total BTU150,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum DIV36BK 36" D x 8" H Black Epoxy Wire Shelf Divider
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TA-11S 12.5" H x 25.75" W x 25.75" D Deep Bowl Includes Faucet Sink Welded Into Table Top
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TTR-3 3-Bar Stainless Steel Stationary Tray Slide for 3 Well Hot & Cold Food Units
Advance Tabco SAG-306 72" W x 30" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
U-Line U-29RW-00A 20.88" W Solid ADAeries Undercounter Refrigerator - 115 Volts
Yanco RE-57 6.88" W American White Ceramic Round Recovery Saucer
Metro RD15N 18 Pan End Load Single Pass-Thru Mobile Tray Rack
Thunder Group NS107T 7.25" Dia. NuStone Tan Melamine Round Dessert Plate