Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDTG-24-D-NG
MPN:
RDTG-24-D
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the royal range rdtg-24-d-ng griddle offers 60,000 BTU and a 24" by 30" cooking surface with a 1" steel plate for heat retention.
  • 4" grease trough with welded frame for cleanup
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • Made in USA with CSA and NSF
  • 60,000 BTU output for high cooking
  • Thermostatic controls for precise management
  • 1" polished steel plate for even heat
Weight320 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth38.5 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight320 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth38.5 (D)
Total BTU60,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"