Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDTG-24-D-LP
MPN:
RDTG-24-D
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RDTG-24-D offers a 24" griddle with a 1" steel plate and thermostatic controls for precise heat. Stainless steel build, 4" grease trough, and 60,000 BTU ensure durability and efficiency.
  • cCSAus CSA Sanitation NSF certified
  • Stainless steel front and sides for durability
  • Made in USA with welded insulated frame
  • 60,000 BTU high-output cooking surface
  • Thermostatic controls for consistent heat
  • 24" W x 30" D 1" steel griddle plate
Weight320 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth38.5 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight320 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth38.5 (D)
Total BTU60,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum 2154SS 54" W x 21" D 304 Stainless Steel Solid Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
National Public Seating RT4L 18" W 16 Gauge Steel Channel Black Tapered Standing Choral Riser
Jade JGT-2436-F-LP 36" W Stainless Steel Floor Model Liquid Propane Thermostatic Controls Supreme Griddle - 90,000 BTU
Advance Tabco TA-965 60" W Stainless Steel Adjustable Plate Shelf
Advance Tabco HB-SS-303 30" D x 36" W 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Advance Tabco PT-12-48 48" W x 12" D Stainless Steel Mid-Mounted Single Overshelf
Advance Tabco PRA-19-TC 6" W x 19" D Stainless Steel Prestige Shelf
Blodgett HV-100G DBL-LP 66.12 " W Liquid Propane HydroVection Oven with Helix Technology - 60,000 BTU
APW Wyott XTRM-3H 18.69" W Stainless Steel Electric Countertop X*Treme Conveyor Toaster - 208 Volts