Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDTG-72-LP
MPN:
RDTG-72
Commercial design services
Royal Range RDTG-72-LP griddle offers 72" steel surface, thermostatic controls, 1" polished plate, 180,000 BTU output, stainless steel build, NSF/CSA compliance, and 4" adjustable legs.
  • 1" plate with 4" grease trough cleanup
  • Stainless front/sides for sanitation
  • USA-made, NSF & CSA-Sanitation compliant
  • 180,000 BTU output for high service
  • Thermostatic controls for precise temps
  • 72" steel surface for volume cooking
Weight715 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth32.5 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight715 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth32.5 (D)
Total BTU180,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum WRC-2436GY-2 37.5" H x 36" W x 24" D 2 Shelves 2 U Shaped Handles Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 9-44-96-36R 145" W x 32" D x 42" H Stainless Steel 18 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Desco CPG-2 PLUS (2) 12-gallon Tank Multi-Purpose Italian Pasta Cooker - Natural Gas
Robot Coupe 29246 Dice Cleaning Kit
NBR Equipment TS6-3030R5 30"W x 30"D x 40.75"H Stainless Steel with 5" backsplash Premium Work Table
Koolmore KM-GDC-49SD-FG 50" W Top Sliding Glass Door Gelato Dipping Cabinet Display Freezer with Sneeze Guard
Glastender ACB-40 40" W x 24" D x 16" H Stainless Steel 2 Doors Underbar Add-On Cabinet Base
Service Ideas SPH3BL 2.5" W Black Rectangular Plastic Sugar Packet Holder