Shop all Royal Range Commercial Ovens
SKU:
RR-36-DS-C-NG
MPN:
RR-36-DS-C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Heavy-duty chrome rack included
  • Temp range 150°F–500°F for control
  • cCSAus & CSA-Sanitation certified
  • 36" double-deck gas oven, 65,000 BTU
  • Stainless steel front/sides for durability
  • Standard and convection decks for versatility
Weight390 LBS
Height52 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty2
DesignRange Match
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Interior FinishPorcelain
Oven Type(1) Standard & (1) Convection
Total BTU65,000 BTU
ManufacturerRoyal Range of California
Weight390 LBS
Height52 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty2
DesignRange Match
Interior FinishPorcelain
Total BTU65,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Bakery Deck Oven
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Bakery Deck Oven
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"