Royal Range RR-4G24-LP 48" W Stainless Steel 4 Open Burners, 1 Griddle, and 2 Space Saver Ovens Liquid Propane Restaurant Range - 214,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-4G24-LP
MPN:
RR-4G24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RR-4G24-LP 48" gas range offers four 30,000 BTU burners, a 24" griddle, two ovens, 214,000 BTU total, manual controls, CSA certification, and a backriser with hi-shelf.
  • Backriser with 11" D high shelf for staging
  • Two space saver ovens for oven flexibility
  • 214,000 BTU output for high-volume service
  • 48" stainless steel front and sides
  • 24" griddle, .750" plate for even heat
  • (4) 30,000 BTU lift-off open burners
Weight830 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard / Space Saver Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU214,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight830 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth31.5 (D)
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU214,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"