Royal Range RR-4G24-NG 48" W Stainless Steel 4 Open Burners, 1 Griddle, and 2 Space Saver Ovens Natural Gas Restaurant Range - 214,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-4G24-NG
MPN:
RR-4G24
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Royal Range RR-4G24-NG 48" gas range delivers 214,000 BTU from four 30,000 BTU burners and a 24" griddle. Features include manual controls, two ovens, cast iron grates, and CSA listings for reliable service.
  • Two space-saver ovens
  • 24" griddle with .750" thick plate
  • Stainless steel front and sides
  • 48" wide commercial gas range
  • Four 30,000 BTU burners
  • 214,000 BTU total output
Weight830 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard / Space Saver Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU214,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight830 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth31.5 (D)
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU214,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"