Royal Range RR-4G36-LP 60" W Stainless Steel 4 Open Burners, 1 Griddle and 2 Standard Ovens Liquid Propane Restaurant Range - 250,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-4G36-LP
MPN:
RR-4G36
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Royal Range RR-4G36-LP 60" stainless steel range offers 250,000 BTU from four 30,000 BTU burners, a 36" griddle, and two ovens.
  • Backriser with 11" high shelf
  • Two standard ovens for ample baking
  • Meets CSA and CSA-Sanitation standards
  • 60" commercial range with stainless steel exterior
  • 36" griddle with 0.75" thick plate
  • Four 30,000 BTU lift-off open burners
Weight1110 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base2 Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU250,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1110 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base2 Standard Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU250,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"