Royal Range RR-4G36-NG 60" W Stainless Steel 4 Open Burners, 1 Griddle and 2 Standard Ovens Natural Gas Restaurant Range - 250,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-4G36-NG
MPN:
RR-4G36
Commercial design services
Handle high-volume cookline demands with the Royal Range RR-4G36-NG, a 60" stainless steel gas range with four 30,000 BTU burners, a 36" griddle, and two ovens delivering 250,000 BTU total.
  • Two standard ovens with manual controls
  • 36" griddle with 0.75" thick plate
  • cCSAus and CSA-Sanitation certified, Made in USA
  • 60" stainless steel commercial range
  • Four 30,000 BTU lift-off burners
  • 250,000 BTU total output
Weight1110 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base2 Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU250,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1110 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base2 Standard Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU250,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"