Royal Range RR-6G12-126C-LP 48" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle, 1 Convection Oven, and 1 Cabinet Liquid Propane Restaurant Range - 230,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-6G12-126C-LP
MPN:
RR-6G12-126C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle peak service with durable cooking power: the Royal Range RR-6G12-126C-LP 48" stainless steel unit features six 30,000 BTU burners, a 12" griddle, one convection oven, and a cabinet base.
  • Manual controls and safety valve for reliable operation
  • 230,000 BTU total for fast recovery
  • 6 stainless steel open burners for high-output cooking
  • Convection oven plus cabinet for versatile cooking
  • 12" griddle, 3/4" plate for durable searing
Weight895 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Convection Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU230,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight895 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU230,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"