Royal Range RR-6G12-126C-NG 48" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle, 1 Convection Oven, and 1 Cabinet Natural Gas Restaurant Range - 230,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-6G12-126C-NG
MPN:
RR-6G12-126C
Commercial design services
Optimize kitchen efficiency with the Royal Range RR-6G12-126C-NG 48" gas range featuring six 30,000 BTU burners, 12" griddle, convection oven, 230,000 BTU output, and cCSAus certification.
  • Stainless steel front/sides, NSF CSA
  • Convection oven, storage base
  • Made in USA, commercial construction
  • 230,000 BTU high-output power
  • 12" thick griddle plate for searing
  • Six 30,000 BTU lift-off burners
Weight895 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Convection Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU230,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight895 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU230,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"