Royal Range RSMG-12-LP 12" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle - 20,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-12-LP
MPN:
RSMG-12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Royal Range RSMG-12-LP 12" stainless steel griddle delivers 20,000 BTU performance with a 3/4" polished steel plate. Features manual controls, 4" grease trough, and durable USA-made design.
  • Stainless steel front and sides for durability
  • 4" grease trough simplifies cleanup
  • Countertop design saves kitchen space
  • 12" W stainless steel cooking surface benefit
  • 20,000 BTU output for fast recovery
  • 3/4" polished steel plate for heat retention
Weight120 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)1" - 12"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU20,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight120 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Total BTU20,000 BTU
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle