Royal Range RSMG-12-NG 12" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle - 20,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-12-NG
MPN:
RSMG-12
Commercial design services
When service demands speed, the Royal Range RSMG-12-NG griddle offers a 12" cooking surface, 3/4" steel plate, 20,000 BTU output, manual controls, grease trough, and certifications for commercial kitchens.
  • Manual controls for temperature
  • 4" grease trough for waste management
  • Made in USA, CSA sanitation
  • 12" W stainless steel griddle
  • 20,000 BTU natural gas heat-up
  • 3/4" polished plate for even heat
Weight120 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)1" - 12"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight120 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"