Royal Range RSMG-48-LP 48" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle - 80,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-48-LP
MPN:
RSMG-48
Commercial design services
Royal Range RSMG-48-LP griddle offers a 48" cooking surface with a 3/4" steel plate, manual controls, 80,000 BTU, 4" grease trough, stainless steel front/sides, and cCSAus/CSA-Sanitation standards.
  • 4" grease trough, stainless front for sanitation
  • Manual controls for precise temps
  • Countertop propane design for flexible install
  • 80,000 BTU for fast searing
  • 3/4" steel griddle for even heat
  • 48" stainless cooking surface for high volume
Weight305 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)43" - 48"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU80,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight305 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Total BTU80,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Advance Tabco EC-30 Special Value Wire Shelving S Hooks for Add-Shelving
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRSBF-48-I-120QS 49.5" W x 21" D Aluminum Glo-Ray Built In Heated Shelf with Flush Top - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco GRPWS-3618Q 35.88" W x 20.09" D Aluminum Quad Slant Shelves Countertop Pass-Thru Glo-Ray Pizza Warmer - 120/208-240 Volts
Skyfood SSI-14I 14" Dia. Anodized Aluminum Manual Feed Slicer - 115 Volts