Royal Range RSMG-48-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle - 80,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-48-NG
MPN:
RSMG-48
Commercial design services
Optimize high-volume cooking with the royal range rsmg-48-ng griddle. It features a 48" stainless steel platform, a 3/4" smooth plate, and 80,000 BTU for heavy-duty performance.
  • 4" grease trough for efficient waste
  • Stainless steel front and sides resist corrosion
  • 80,000 BTU natural gas output for continuous service
  • Smooth steel surface for even heat and easy cleaning
  • 48" cooking width with 3/4" polished steel griddle
Weight305 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)43" - 48"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU80,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight305 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Total BTU80,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate